ТОР–5 ПУБЛІКАЦІЙ ВИДАННЯ НТСЕУ «ЕНЕРГОІНФОРМ-ИНФОРМЭНЕРГО» № 554
Зміст статті
ЄВРОПА І СВІТ. «ТРОЯНСЬКИЙ КІНЬ». ІНТЕРЕСИ УКРАЇНИ
Порошенко: «Північний потік-2» – «троянський кінь» Кремля
Крим.Реалії, 10.08.2018
Президент України Петро Порошенко вкотре наголосив на небезпеці, що становить російський проект «Північний потік-2», назвавши його «троянським конем» проти європейської та геополітичної безпеки.
«Відмова від реалізації проекту в рамках Третього енергетичного пакету ЄС та свідоме невиконання «Газпромом» рішень Стокгольмського арбітражу по справах з Україною – це чіткі і недвозначні сигнали щодо справжніх мотивів газопроводу і його потенційних катастрофічних наслідків для Європейського Союзу», – заявив Порошенко.
Голова держави закликав європейських партнерів відстоювати власну енергетичну безпеку.
Раніше проти будівництва «Північного потоку-2» висловлювався Держдепартамент США.
«Північний потік-2» – газопровід, що має пройти з Росії до Німеччини дном Балтійського моря в обхід України та Польщі. У його будівництві беруть участь зокрема компанії з Німеччини і Австрії. Влада в цих країнах стверджує, що йдеться про суто економічний проект. Канцлер Німеччини Анґела Меркель, однак, заявила, що робота газопроводу можлива лише в разі, якщо Росія не припинить транзит газу через Україну.
Додаткова інформація на цю тему – «Главред», 13.08.2018, «Экономист оценил потери Украины после запуска «Северного потока-2». По мнению Виктора Скаршевского, Украине пора приступить к выработке стратегии по использованию собственных транзитных мощностей.
«КП в Украине», 26.07.2018, Андрей Гаценко, «В обход Украины: строительство сразу двух газопроводов вышло на финишную прямую». В Германии уже укладывают трубы «Северного потока-2», а в Турции – «Турецкого потока».
НКРЭКУ утвердила десятилетний план развития Укртрансгаза
ЛІГАБізнесІнформ, 03.08.2018
Национальная комиссия, осуществляющая регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг (НКРЭКУ), утвердила план развития газохранилищ оператора газотранспортной системы - госкомпании Укртрансгаз на 2018-2027 годы, который предусматривает объем финансирования на общую сумму 13,06 млрд грн, сообщает пресс-служба регулятора.
Соответствующее решение было принято на заседании НКРЭКУ 2 августа.
Плановое финансирование на 2018 год составляет 1,045 миллиарда гривень, 2019-2020 годы - 4,15 млрд и 2021-2027 годы - 7,87 млрд грн. В частности, на 2018 год план предусматривает: 64,2 млн грн на строительство и 287,1 млн грн на реконструкцию подземных хранилищ газа; 512,3 млн грн на реконструкцию и 77,1 млн грн на техническое переоснащение дожимных компрессорных станций.
РОЗВИТОК ВІТЧИЗНЯНОЇ АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ І ПРОМИСЛОВОСТІ. «ДОСВІД З МИНУЛОГО». СВІТОВІ ПРОБЛЕМИ
Время жить или время умирать добыче урана в Украине?
Ольга Кошарная, Бизнес.Цензор.Нет, 06.08.2018
В тарифе на электроэнергию для АЭС с 01.01.2018, в частности, не учтено 1,4 млрд грн на топливную программу. А это значит, что НАЭК «Энергоатом» не сможет покупать концентрат урана у ВостГОК в полном объеме, как предусмотрено действующим десятилетним контрактом между двумя компаниями.
Цена на покупку уранового концентрата согласовывается Минэнергоуголем и содержит инвестиционную составляющую для развития отечественной уранодобычи.
Практика бывшего состава НКРЭКУ не включать в тариф средства на выполнение контрактных обязательств НАЭК «Энергоатом» стала просто беспрецедентным случаем, и, увы, реакции на это не последовало ни от профильного министерства, ни от правительства Украины.
Так, по итогам 2017 года ВостГок сократил производство уранового концентрата на 16,8% до 836,1 т в сравнении с 2016 г., т.е. фактически по объему откатившись на средину 90-х годов.
Второе ноу-хау НКРЭКУ имени Дмитрия Вовка заключалось в том, что Комиссия вдруг решила учитывать средства в тарифе на покупку ядерного топлива для украинских АЭС, опираясь не на действующий до 2019 года долгосрочный контракт, а на цены на международном спотовом рынке на разные этапы переделов при производстве ядерного топлива, используя данные изданий «Ux Weekly» и «Nuclear Market Review».
За 10 лет волатильность цен на разные переделы была очень значительной, и ориентироваться на спотовые международные рынки при ежеквартальном пересмотре тарифа для АЭС нельзя однозначно, подчеркну еще раз - при наличии действующего долгосрочного контракта.
Свои действия НКРЭКУ аргументирует тем, что цена на уран на мировых рынках значительно ниже, чем у ВостГОК. Да, это так. На рынке концентрата урана предложение превышает спрос, и связано это с тем, что Казахстан резко увеличил добычу урановой руды по технологии подземного выщелачивания, став лидером в мире с 24 тыс. т концентрата в год.
Себестоимость добычи по такой технологии низкая. Месторождения урана у нас залегают таким образом, что добыть его можно только шахтным методом, что значительно дороже.
В мире не так много стран, добывающих уран. Украина входит в первую десятку счастливчиков.
Я отношусь к тем, кто считает, что любой ценой отрасль необходимо сохранить. Уран – стратегическое сырье, особенно в стране, где более 50% электроэнергии производится на атомных электростанциях, и будет производиться минимум до 2050 года.
Да, неблагоприятная мировая ценовая коньюнктура на уран, но при этом, если довести производство его концентрата в объемах, равных нашим потребностям, будет четкая уверенность, что в случае мировых катаклизмов разного, в том числе, политического характера, страна не останется без сырья для АЭС.
И еще: закрыть просто, а вот восстановить при необходимости – крайне сложно, в некоторых случаях – невозможно. Я уж не говорю о социальных последствиях.
НАЭК «Энергоатом» готов покупать и дальше концентрат урана у ВостГОК по цене, которая позволит не только поддержать отрасль, но и развивать добычу на Новоконстантиновском месторорждении.
Вот только «новое» НКРЭКУ не готово так же, как и НКРЭКУ имени Дмитрия Вовка, включать в тариф Компании цену на отечественный концентрат урана.
Члены Комиссии, утверждая дефицитный тариф для АЭС, не несут абсолютно никакой ответственности за ядерную и радиационную безопасность, не говорю уже об энергетической безопасности. Вообще никакой ответственности ни за что не несут.
С этим, как мне кажется, надо что-то делать. Например, внести изменения в закон об НКРЭКУ с такой статьей.
Ровно год назад урановые шахты не работали три месяца, потому как закончилось действие лицензии на уранодобычу, а чиновники Госгеонедра и Минприроды не смогли рассмотреть документы в определенный законом срок. Шахтеры не получали зарплаты, добыча урановой руды упала..
И вот опять, скорее всего шахты остановятся, но по другой причине – бессилия власти в обеспечении энергетической безопасности.
Додаткова інформація на цю тему – УНІАН, 06.08.2018 «Урановій галузі загрожує знищення – джерело в галузі».
Аномальная жара в Европе поставила под вопрос долгосрочные перспективы энергоснабжения
Інтерфакс-Україна, 01.08.2018
Непривычно жаркая погода в большинстве европейских стран в последние недели привела к повышению цен на природный газ и электроэнергию и вызвала вопросы об энергообеспеченности региона в долгосрочной перспективе.
Пик спроса на электроэнергию в Европе совпал по времени со снижением выработки ветряных электростанций в Германии и приостановкой ряда АЭС во Франции, пишет Interfax Gas Daily. Пока явного дефицита не наблюдается, однако не исключены перебои в поставках, если жара сохранится.
Экстремально высокие температуры стали напоминанием властям о том, что дефицит электроэнергии возможен не только в зимний, но и летний период, и необходимы резервные мощности, которые в случае необходимости покроют недостаток поставок с электростанций на возобновляемых источниках энергии. При этом некоторые эксперты предупреждают, что столь жаркая погода может стать новой нормой из-за глобального потепления.
На этом фоне могут вырасти потребности в газовой генерации…
В июле в ряде стран Европы установлены новые температурные рекорды, и начало августа не принесло облегчения.
Атомная энергетика будет играть значительную роль в стремлении Великобритании достичь целей по снижению выбросов углекислых газов
Атомная энергия, 02.08.2018
Британские власти подтвердили свои намерения развивать атомную энергетику, поддержав проект строительства АЭС «Хинкли Пойнт Си», также рассматривается вопрос о поддержке проекта строительства двух энергоблоков на АЭС «Уилфа».
У Франції через спеку зупиняють атомні реактори
Олена Губар, Deutsche Welle, 04.08.2018
У Франції через екстремальну спеку призупинено роботу двох реакторів атомних електростанцій, передає агенція AFP. Один з реакторів АЕС Бюже на березі річки Рона був зупинений в п'ятницю, 3 серпня, реактор в АЕС Сент-Альбан - днем раніше. Інші реактори на цих станціях знизили свою потужність. АЕС Фессенхайм на кордоні з Німеччиною також знизила навантаження.
Таким чином французькі енергетики планують запобігти подальшому нагріванню водойм, вода яких використовується для охолодження реакторів. У Німеччині також через спеку днями кілька АЕС були змушені зменшити навантаження.
Тим часом німецькі аграрії хочуть, щоб уряд компенсував їм втрати, які вони зазнали через спеку та посуху. Глава Німецького союзу селян (DBV) Йоахім Руквід (Joachim Rukwied) оцінив можливу компенсацію в один мільярд євро. За його словами, допомоги потребують фермерські господарства, урожай яких знизився більш ніж на 30 відсотків у порівнянні з середнім показником останніх років.
ІНВЕСТИЦІЇ. ГАЗОВИДОБУВАННЯ І ПОСТАЧАННЯ ГАЗУ. ТАРИФНА ПОЛІТИКА. ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ
НАБУ пропонує забезпечити додатковий контроль під час закупок газу
РБК-Україна, 02.08.2018
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) пропонує забезпечити додатковий контроль під час закупок газу на пільгових умовах. Про це сьогодні під час брифінгу повідомив директор НАБУ Артем Ситник.
«Фактично зараз жодного органу, який би контролював достовірність закупок так званого пільгового газу в Україні немає. І це фактично проблема навіть не в діяльності органів, а проблема в нормативному регулювання цієї ситуації. Тобто, фактично ті компанії, які закуповують газ, вони на власний розсуд вкажуть ту суму газу, який буде отриманий з НАК «Нафтогазу», а як вона розпоряджатиметься цим газом - ніхто не контролює. Відповідно це якраз і є причиною, умовою того, що сприяє корупційним схемам», - заявив Ситник.
«Тому мною підписано лист на ім’я прем’єр-міністра України з проханням, щоб все таки на рівні уряду підняти це питання і, користуючись нагодою, звертаюсь до усіх причетних - це і НКРЕКП, і «Нафтогаз», тому що ця ситуація не може тривати надалі. Потрібне нормативне врегулювання питання... Адже відсутній повноважний орган, який би забезпечував контроль таких закупок», - сказав директор НАБУ.
Нагадаємо, що Європейський банк реконструкції і розвитку за результатами засідання ради директорів банку, яке відбудеться 5 вересня 2018 року, може надати НАК «Нафтогаз України» до 100 млн доларів фінансування в рамках відновлюваної кредитної лінії на 250 млн доларів.
Готується новий спільний з ЄБРР інвестпроект модернізації підстанцій Укренерго
НЕК «Укренерго», 03.08.2018
Інвестиційний проект «Модернізація мережі передачі Укренерго» є складовою Комплексної програми автоматизації підстанцій Укренерго, затвердженої компанією у січні 2018 року. Мета проекту – заміна силового обладнання, реконструкція підстанцій з впровадженням автоматизованої системи керування технологічними процесами (АСКТП). Реалізація проекту орієнтовною вартістю 149 млн євро фінансуватиметься за рахунок кредитних коштів ЄБРР і передбачений до 2021 року.
Директором з інновацій ДТЕК призначений Емануеле Вольпе
ДТЕК, 06.08.2018
Для пошуку та впровадження новаторських технологій і цифрових клієнтських рішень напередодні запуску конкурентного ринку електроенергії в Україні ДТЕК розпочинає формування нової функції управління інноваціями.
На посаду директора з інновацій компанія запросила Емануеле Вольпе. Здобувши освіту в галузі аерокосмічної техніки в політехнічному університеті Мілана, Емануеле керував проектами в міжнародних машинобудівних і інжинірингових компаніях HIRSCH Group і Amec Foster Wheeler. Останні 10 років працював у найбільшій енергетичній компанії Enel, яка присутня у 34 країнах світу. Він очолював напрямок інновацій в одній із дочірніх компаній Enel і керував регіональним Innovation Hub.
ВДЕ. РЕФОРМУВАННЯ ПЕК - СТАН І ПРОБЛЕМИ. ЕНЕРГОРИНОК
В Україні на 38% зросло виробництво «зеленої» електроенергії
Українська енергетика, 01.08.2018
У першому півріччі 2018 року виробництво “зеленої” енергії в Україні виросло разом з кількістю станцій на альтернативних джерелах енергії
Вітрові, сонячні електростанції та станції на біомасі та біогазі за шість місяців 2018 року згенерували 1,226 млрд кВт∙год. Про це повідомляє Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.
Станції виробили на 339,1 млн кВт∙год більше “зеленої” електроенергії, ніж за аналогічний період минулого року.
Відзначимо, що в 2018 році встановлена потужність станцій на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ) зросла на 16,3% - з 1374,7 МВт до 1642,4 МВт. Збільшити потужність альтернативних джерел енергії вдалось за рахунок будівництва нових станцій. За перші півроку в Україні ввели в експлуатацію 50,350 МВт нових вітроелектростанцій, 5,12 МВт станцій на біомасі і 6,55 МВт на біогазі, 1,034 МВт гідроелектростанцій. Традиційно найшвидше будують сонячні електростанції: за півроку з’явилось 205,65 МВт нових СЕС.
Сумарно за півроку ввели в експлуатацію 268,7 МВт нових станцій на ВДЕ.
Нагадаємо, в Україні до 2030 року діє підтримка розвитку відновлювальної енергетики - для ВЕС, СЕС, малих ГЕС, електростанцій на біомасі та біогазі діють стимулюючі тарифи на продаж електроенергії.
Проте парламент та національний енергорегулятор розглядають можливість перейти від фіксованого тарифу до системи аукціонів.
Інформація на цю тему – Урядовий портал, Бизнес.Цензор.Нет, 08.08.2018 «Остап Семерак: До 2035 року Україна планує на 11% збільшити частку виробництва відновлювальних джерел електроенергії».
Украина идет по пути энергетической децентрализации
Наталя Штука, Андрей Юхименко, Новое время, 13.08.2018
Украина имеет колоссальный потенциал для развития источников возобновляемой энергетики. Так, за четыре года в украинском возобновляемую энергетику инвестировали €1,1 млрд и это не предел.
О том, кто может пользоваться "зеленым тарифом" до 2030 года, какие энергетические проекты будут выгодны в будущем и сколько в Украине появится новых солнечных и ветровых электростанций НВ Бизнес рассказал глава Госэнергоэффективности Сергей Савчук.
Додаткова інформація на цю тему – Украинские новости, 02.08.2018 «Василий Хмельницкий открывает солнечную станцию в Херсонской области». Бизнесмен Василий Хмельницкий сообщил об открытии новой солнечной электростанции (СЭС) мощностью 18 МВт в селе Рыково Херсонской области. Херсонская область становится безусловным лидером в строительстве СЭС в Украине.
УКРІНФОРМ, Урядовий портал, УНН, 02.08.2018, «Солнечные панели уже установили 4 660 частных домохозяйств – Савчук». Солнечные панели по состоянию на конец июня 2018 года установили 4 660 частных домохозяйств. Их общая мощность достигает 90 МВт. Инвестиции в их установку оцениваются в 88 млн евро.
Электровести, Украинские новости, 03.08.2018 «На Днепропетровщине построят солнечную электростанцию». В селе Шестерня Широковского района на Днепропетровщине построят солнечную электростанцию. В час она будет производить энергии 7 МВт. Все работы спонсируют украинские и французские инвесторы. Об этом сообщил глава Днепропетровской ОГА Валентин Резниченко.
Бизнес.Цензор.Нет, Fin.org.ua, Дело, 04.08.2018 «Норвежская компания планирует построить сеть ветряных электростанций на Херсонщине». Украина и Норвегия готовят к реализации новый амбициозный проект в сфере возобновляемой энергетики. Об этом сообщает пресс-служба посольства Украины в Норвегии по итогам встречи посла Вячеслава Яцюка с главным исполнительным директором норвежской компании NBT Юаром Викеном, передает БизнесЦензор. Согласно сообщению, на первом этапе реализации проекта норвежской компанией планируется построить около 70 ветровых электроустановок общей мощностью до 250 МВт.
«Урядовий кур’єр», 03.08.2018 «Сонячні панелі бережуть нерви й кошти». «День», 03-04.08.2018 «Сонячну енергію – у тисячі домівок», Вадим Рижков.
Обговорили перспективи розвитку відновлюваної енергетики
Голос України, 14.08.2018
В. о. голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський провів зустріч з представниками проекту USAID «Розвиток енергетичних ринків», який впроваджується управлінням ООН.
О. Домбровський обговорив з експертами питання підтримки розвитку енергетичних ринків в Україні та впровадження закону про ринок електричної енергії. Також під час зустрічі говорили про перспективи розвитку відновлюваної енергетики і наголошували на необхідності запровадження нової системи підтримки цієї галузі.
Як зауважив керівник комітету, «міжнародна технічна допомога повинна бути максимально ефективно використана для успішного проведення енергетичних реформ». Підтримка USAID та використання найкращого світового досвіду реформування енергетичних ринків дуже важлива для роботи Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, тому під час зустрічі визначено основні напрями співпраці з проектом.
Міненерговугілля активно працює над організаційно-технічною імплементацією реформованого ринку електричної енергії
Урядовий портал, 06.08.2018
Під головуванням Генерального директора Директорату енергетичних ринків Ольги Буславець відбулася нарада з питань формування профілів споживання електроенергії побутовими і малими непобутовими споживачами. У нараді взяли участь представники НКРЕКП, ДП «НЕК «Укренерго», НПЦР ОЕС України, електропостачальних компаній, операторів систем розподілу, міжнародні та українські експерти галузі.
Електростанції будуть інформувати про свої викиди забруднюючих речовин
Українська енергетика, , 06.08.2018
Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), планує зобов’язати виробників електроенергії публікувати інформацію про вплив на навколишнє середовище за попередній рік. Відповідний проект постанови комісія затвердила 27 липня, і приймає пропозиції до 4 вересня.
Регулятор пропонує публікувати інформацію про викиди в тоннах та тоннах на 1 кВт•г: азот оксиду, аміак, ангідрид сірчистий, ацетон, бенз(о)пірен, бутилацетат, п’ятиокис ванадію, хлористий водень, оксид вуглецю, двоокис вуглецю, вуглеводень, газоподібні фтористі сполуки, твердиі речовини, сполуки кадмію, марганець та його сполуки, нікель та його сполуки, озон, ртуть та її сполуки, свинець та його сполуки, сірководень, сірковуглець, спирт н-бутиловий, стирол, фенол, формальдегід, хром та його сполуки.
Також електростанції муситимуть публікувати інформацію про забруднення води: азотом амонійним, органічними речовинами (за показниками біохімічного споживання кисню (БСК 5), завислими речовинами, нафтопродуктами, нітратами, нітритами, сульфатами, фосфатами і хлоридами.
Також станції пропонують зобов’язати інформувати про частки джерел енергії, які використовувались для виробництва електроенергії.
Така вимога регулятора зумовлена новим законом “Про ринок електроенергії”, згідно якому виробники електроенергії повинні публікувати на своєму веб-сайті інформацію про частку кожного джерела енергії, використаного для виробництва електричної енергії, та про вплив на навколишнє природне середовище, спричинений виробництвом електричної енергії.
Первый оффшорный ветропарк в США будет продавать электроэнергию по рекордно низкой цене
ЭлектроВести, 02.08.2018
Тариф на электроэнергию морского ветропарка будет на 18% дешевле, чем электричество с других «зеленых» источников генерации в США.
Ветропарк Vineyard Wind мощностью 800 МВт будет поставлять электроэнергию потребителям по цене 6,5 центов за кВт·ч в течение 20 лет.
Таким образом, первая в США оффшорная ветроэлектростанция, расположенная в штате Массачусетс, будет поставлять электроэнергию потребителям по тарифу на 18% дешевле, чем другие возобновляемые источники энергии. Это позволит клиентам сэкономить $1,4 млрд за 20 лет (срок контракта на продажу электроэнергии), сообщает Bloomberg.
Средняя оптовая цена «зеленой» электроэнергии (с учетом прогнозных изменений в течение 20 лет), на которую равняются девелоперы ветропарка, составляет 7,9 центов/кВт·ч.
Снижения цены удалось достичь за счет «федеральных налоговых льгот и долгосрочного контракта на продажу электроэнергии», отмечают в компании реализующей проект.
Строительство проекта Vineyard Wind начнется в 2019 году, и к 2021 году он будет запущен в эксплуатацию.
ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС КИЇВА – НЕ МІСЦЕ ДЛЯ ІГОР. КИЇВ У ЗАРУЧНИКАХ ФЕМІДИ ТА НАФТОГАЗУ
Енергетичні загрози столиці: між світлом і тінню
Олег Петренко, Вечірній Київ, 08.08.2018
У «газових переговорах» з «Нафтогазом» КМДА використовує всі цивілізовані методи – суд, мирний діалог, апеляцію до уряду (адже в структурі заборгованості «Київенерго» за газ чимала частка державного боргу). Поки що вони результату не принесли, тож у мерії вирішили піти крайнім запасним шляхом: аби місто, окрім відсутності гарячої води, не зазнало перебоїв зі світлом, нове комунальне підприємство «Київтеплоенерго» закупило на місяць половину місячної потреби газу на відкритому ринку за комерційною ціною. ТЕЦ-5, за словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, працюватиме «в режимі оптимальної економії». Гарячої води не обіцяють, а електрика буде.
Київ у заручниках Феміди та Нафтогазу
Олег Петренко, Вечірній Київ, 31.07.2018
На баланс КП «Київтеплоенерго» передано останні об’єкти, якими 17 років управляло ПАТ «Київенерго» - ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і завод «Енергія». Для їх безперебійної експлуатації нове підприємство не має газу. «Нафтогаз» відмовився його постачати після того, як Київрада не погодилася визнати «Київтеплоенерго» правонаступником п’ятимільярдного боргу приватного попередника. Йдуть суди.
Загадка долгов «Киевэнерго», или Когда киевляне получат горячую воду?
Татьяна Бойко, Зеркало недели, 11.08.2018
20 июня 2017 г. Киевская городская рада приняла решение приостановить договор с ПАО "Киевэнерго" об аренде тепловых сетей. Трудно сказать, кто на самом деле был инициатором процесса непродления отношений продолжительностью в 16 лет, но огромный комплекс, состоящий из 90 тыс. объектов, должны были возвратить киевской территориальной громаде. Это две огромные ТЭЦ, более 3000 тепловых пунктов, 2600 км сетей, 200 котельных, а также мусоросжигательный завод "Энергия".
Пока вопрос с поставщиком природного газа по специальной, сниженной, цене (так называемое ПСО) не решен, КГГА закупила у частного поставщика ЧАО "ДК "Укрнефтебурение" около 18 млн кубометров газа для обеспечения работы ТЭЦ-5 и ТЭЦ-6 на период разрешения спора с НАК "Нафтогаз Украины".
Появилась информация о возможном мировом соглашении между КП "Киевтеплоэнерго" и НАК "Нафтогаз Украины", позволяющем обеспечить киевлян теплом и горячей водой. Но для этого правопреемник "Киевэнерго" должен признать и взять на себя задолженность за газ.
Огляди стану та проблем ПЕК